-
Na začátku KBT (kognitivně-behaviorální) terapie je úvodní konzultace, která slouží k seznámení a ujasnění si vzájemných představ. Dotkneme se hlavních témat, se kterými přicházíte, a nastíníme možnosti budoucí spolupráce.
-
Délka terapie a frekvence sezení je individuální – je v pořádku přijít na „pouze“ pár konzultací nebo se zdržet na několik měsíců. Je také pouze na Vás, jak intenzivní kontakt bude a jaký čas uplyne mezi sezeními – zda týden, dva nebo i měsíc. Je běžné, že na počátku se setkáváme častěji, postupně jsou rozestupy delší.
-
Informace, které mi sdělujete, jsou důvěrné. Pracuji pod pravidelnou supervizí (tzn. konzultace klientských případů s kolegy), ovšem se zachováním plné anonymity klientů. Na začátku spolupráce se zeptám na Váš souhlas s konzultováním Vašeho případu.
-
Během sezení si dělám poznámky, aby mi neuniklo nic důležitého, a aby se zachoval plynulý běh terapie. Poznámky jsou stejně důvěrné a nikomu je neukazuji. Sezení nenahrávám.
..každá KBT terapie je zkrátka jiná. Váši vizi můžeme probrat v rámci otevřeného dialogu.
|
Jak vypadá kognitivně-behaviorální terapie?
-
Kognitivně-behaviorální terapie je celosvětově považována za terapii založenou na důkazech („evidence-based therapy“), to znamená, že efektivita daného přístupu je opakovaně zkoumána a potvrzována mnohočetnými vědeckými studiemi. Vychází z teorie učení a kognitivní psychologie, veškeré terapeutické postupy jsou podloženy teoreticky a ověřeny v praxi.
-
Základním pilířem je vztah mezi terapeutem*kou a klientem*kou – je založen na rovnocenném partnerství. Terapeut*ka je otevřený*á, nic nezatajuje, vysvětluje smysl každého kroku jazykem, který je pro klienta srozumitelný. Je to velmi důležité proto, aby se klient*ka se aktivně zapojoval*a do zkoušení nových způsobů myšlení a chování. Klient*ka je podrobně informován*a o možném terapeutickém plánu, a je inspirován*a k tomu, aby se podílel*a na rozhodování o budoucích postupech v terapii. Terapeut*ka vystupuje v roli průvodce, zatímco klient*ka se učí a postupně přebírá aktivitu.
-
Terapeutický program je strukturovaný. Na začátku spolu mapujeme konkrétní problémy a stanovujeme cíle. Hodně pracujeme i s grafickým znázorněním celého procesu pomocí škál, tabulek apod., což umožňuje celý proces lépe uchopit.
-
Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na řešení konkrétních aktuálních problémů a překonání překážek, které problémy udržují. Minulost a životní historie klienta*ky je využívána k porozumění současných potíží, při naší práci se ale zaměříme na přítomnost.
-
Techniky, které používám, se týkají jak práce s myšlenkami a emocemi, tak i práce s tělem (relaxace, mindfullness).
-
Cíle terapie jsou konkrétní a praktické, aby bylo možné sledovat úspěchy a efektivitu. To klíčové probíhá mezi sezeními – podstatné je, jak klient*ka mění své postoje, myšlenky a chování v každodenním životě. Na sezeních se potom spolu bavíme o tom, co se podařilo, a co je naopak potřeba ještě upravit.
-
Kognitivně-behaviorální terapie usiluje o komplexní změnu v přístupu k sobě a okolí. Zvyšuje odolnost klienta*ky vůči stresu, emoční zdatnost, poskytuje pocit sebevědomí a kontroly nad svými pocity, myšlenkami a chováním.
|